Aktualności

Spotkanie świąteczno-noworoczne

Spotkanie świąteczno-noworoczne SSW Prowincji Krakowskiej

18 stycznia A.D. 2020 Jasło, parafia p.w. Wniebowzięcia NMP

„Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”

 

 

Tym razem gospodarzami corocznego spotkania była wspólnota jasielska. Po przyjeździe Goście mogli posilić się kawą, herbatą i słodką drożdżówką. Niecierpliwie czekaliśmy na przybycie naszego Księdza Inspektora, który wśród licznych obowiązków znalazł czas dla nas, współpracowników salezjańskich, którzy jak sam później powiedział, dalej pozostaną w jego sercu, nie zapomni o nas i będzie nas wspierał. Cieszymy się, że nadal będziemy mogli liczyć na jego przychylność. Dziękujemy Bogu za prawie trzy lata opieki i współpracy z księdzem Marcinem, który był naszym delegatem prowincjalnym.

Wszystkich przybyłych powitał ks. proboszcz Zbigniew Irzyk, koordynator Rady Prowincjalnej Jan Ryk oraz ks. inspektor Marcin Kaznowski.

 

Czytaj więcej: Spotkanie świąteczno-noworoczne

Modlitewny dzień skupienia w Starej Wsi

Modlitewny Dzień Skupienia

„Chciejmy żyć wiarą jak prawdziwi chrześcijanie”

Kolegium Ojców Jezuitów w Starej Wsi

12 października A.D. 2019

 

            Piękna październikowa sobota. Wspaniały, błogosławiony czas spędzony w  Starej Wsi u oo. Jezuitów. Przywitani zostaliśmy przez koordynatora Rady Prowincjalnej Jana Ryka oraz delegata prowincjalnego ks. Marcina Kaznowskiego, który zaznaczył, że jest to miejsce naznaczone tradycją jezuicką. Znajduje się tu Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a do niedawna był również nowicjat. Nieopodal mają swój Dom Generalny Siostry Służebniczki Starowiejskie, a niedaleko w Bliznem Siostry Zawierzanki. Nasze spotkanie wypadło w dzień wspomnienia bł. o. Jana Beyzyma, jezuity, który tutaj wstąpił do zakonu, a potem wyjechał na misje do Madagaskaru, gdzie zajmował się trędowatymi.

 

Czytaj więcej: Modlitewny dzień skupienia w Starej Wsi

Siedliska 07 lipca 2019

Salezjanie współpracownicy uczcili bł. ks. Józefa Kowalskiego

w 20. rocznicę beatyfikacji

Siedliska 07 lipca 2019

 

  

W tym roku mija 77 lat od męczeńskiej śmierci bł. ks. Józefa Kowalskiego. W pierwszą niedzielę lipca w rodzinnej miejscowości Błogosławionego, Siedliskach k. Rzeszowa, o godz. 11.00 odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Marcina Kaznowskiego SDB. Słowo Boże wygłosił ks. Artur Świeży SDB. Przywołał postać błogosławionego księdza Józefa Kowalskiego, który powinien być dla nas wzorem świętości, przywiązania do wiary i Różańca, który uczy nas, że każdy może być świętym, jeżeli będzie wierny Chrystusowi i będzie kierował się Jego nauką, odda Mu swoje życie i będzie za Nim podążał. Po Eucharystii odmówiliśmy dziesiątek różańca świętego oraz poszliśmy w procesji z Chrystusem w Przenajświętszym Sakramencie, a na zakończenie odśpiewaliśmy hymn Te Deum i Boże coś Polskę… Mszę św. uświetniła orkiestra dęta z Mogielnicy oraz parafialna schola. Salezjanie współpracownicy czynnie włączyli się w oprawę Mszy św.

            Do Siedlisk przybyli przedstawiciele centrów lokalnych z Rzeszowa, Jasła, Przemyśla i Kielc. Jak zwykle ciepło zostaliśmy przyjęci przez ks. proboszcza Krzysztofa Kochanowicza, który zawsze jest nam przychylny i Parafian, którzy goszczą nas pysznościami na przygotowanej przez nich agapie, za co jesteśmy Im bardzo wdzięczni i składamy Bóg zapłać za serdeczne i miłe przyjęcie wszystkich pielgrzymów.

 

 

 

 

 

Dni Duchowości Salezjańskiej u Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku

Dni Duchowości Salezjańskiej

u Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku

„Życie każdego człowieka jest misją”

21-23 czerwca A.D. 2019

 

 

 

            Szczyrkowska Góra Błogosławieństw – to tutaj, u stóp Matki Bożej Królowej Polski spotykają się salezjanie współpracownicy, aby pogłębić swoją salezjańską duchowość. Spotkaniu towarzyszy Eucharystia, modlitwa i konferencje.

Po przyjeździe uczestniczyliśmy we Mszy św., nabożeństwie czerwcowym i procesji oktawy Bożego Ciała. Słowo Boże wygłosił kustosz sanktuarium ks. Stanisław Oskwarek. Rozważając słowa Ewangelii mamy nie tracić sił na budowanie swojego wygodnego życia doczesnego, ale skupić się na gromadzeniu skarbów w niebie. I takim skarbem jest na pewno nasza miłość wyrażona w udzieleniu pomocy głodnemu, spragnionemu, obcemu, nagiemu, choremu, więźniowi. Każdy z nas powinien się zastanowić, jakie skarby zgromadził w swoim życiu, czym może się pochwalić, co przechowuje w swoim sercu, o kim i o czym myśli najczęściej, co jest wartością jego życia.

Pierwszą konferencję, której tematem były sny ks. Bosko wygłosił ks. Edward Lisowski SDB – Kielce. Podkreślił wagę i proroczość snów św. Jana Bosko, który często widział ukryte sprawy sumienia, a kiedy indziej oglądał we śnie różne wydarzenia, które miały nastąpić w przyszłości.

Wieczorem spotkaliśmy się na modlitwie, śpiewaniu pieśni i Apelu Jasnogórskim w Grocie Matki Bożej. Słówko wieczorne powiedział do nas ks. Stanisław Oskwarek.

 

Czytaj więcej: Dni Duchowości Salezjańskiej u Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku