Aktualności

Dni Duchowości Salezjańskiej u Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku

Dni Duchowości Salezjańskiej

u Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku

„Życie każdego człowieka jest misją”

21-23 czerwca A.D. 2019

 

 

 

            Szczyrkowska Góra Błogosławieństw – to tutaj, u stóp Matki Bożej Królowej Polski spotykają się salezjanie współpracownicy, aby pogłębić swoją salezjańską duchowość. Spotkaniu towarzyszy Eucharystia, modlitwa i konferencje.

Po przyjeździe uczestniczyliśmy we Mszy św., nabożeństwie czerwcowym i procesji oktawy Bożego Ciała. Słowo Boże wygłosił kustosz sanktuarium ks. Stanisław Oskwarek. Rozważając słowa Ewangelii mamy nie tracić sił na budowanie swojego wygodnego życia doczesnego, ale skupić się na gromadzeniu skarbów w niebie. I takim skarbem jest na pewno nasza miłość wyrażona w udzieleniu pomocy głodnemu, spragnionemu, obcemu, nagiemu, choremu, więźniowi. Każdy z nas powinien się zastanowić, jakie skarby zgromadził w swoim życiu, czym może się pochwalić, co przechowuje w swoim sercu, o kim i o czym myśli najczęściej, co jest wartością jego życia.

Pierwszą konferencję, której tematem były sny ks. Bosko wygłosił ks. Edward Lisowski SDB – Kielce. Podkreślił wagę i proroczość snów św. Jana Bosko, który często widział ukryte sprawy sumienia, a kiedy indziej oglądał we śnie różne wydarzenia, które miały nastąpić w przyszłości.

Wieczorem spotkaliśmy się na modlitwie, śpiewaniu pieśni i Apelu Jasnogórskim w Grocie Matki Bożej. Słówko wieczorne powiedział do nas ks. Stanisław Oskwarek.

 

 

Nowy dzień rozpoczynaliśmy modlitwami porannymi i Godzinkami do Najświętszej Maryi Panny. „Słudzy Boży Rodziny Salezjańskiej – S.B. Małgorzata Occhiena Bosko” to temat konferencji ks. Dariusza Bartochy SDB – Oświęcim. Rola Matusi Małgorzaty i rodziny w kształtowaniu świętości Jana Bosko. Rozum, wiara, miłość - trzy słowa, do których Jan Bosko ciągle się odwołuje, to konsekwencja wychowania Matusi Małgorzaty.

Sobota to dzień dziękczynienia Bogu za dar kapłaństwa, albowiem podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej księża salezjanie dziękowali za swoje jubileusze kapłańskie: ks. Józef Wawrzyniak – 60-lecie, ks. Stanisław Konior – 30-lecie, ks. Jan Dubas i ks. Dariusz Bartocha – 25-lecie oraz ks. Emil Midura – 55-lecie. Wyrazem naszej wdzięczności były kwiaty i życzenia. W modlitwie pamiętaliśmy także o jubilatach, których nie było z nami – ks. Januszu Goraju i ks. Bogdanie Nowaku (25-lecie). Do stowarzyszenia przyjętych zostało 4 nowych członków. Przyrzeczenia złożyli aspiranci z Jasła(1), Rzeszowa(2) i Oświęcimia-Zasola(1). Słowo Boże skierowane również do księży jubilatów wygłosił ks. Marcin Kaznowski. „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem” – tymi słowami w imieniu wszystkich Jubilatów rozpoczął podziękowanie ks. Emil Midura.

W tym dniu gościliśmy również ks. dr Manfreda Deselaers, Niemca, który od prawie 30 lat przebywa w Polsce i obecnie związany jest z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Wygłosił nam konferencję „Dialog – pojednanie” o trudnych relacjach polsko-niemieckich i żydowsko-chrześcijańskich.

Po obiedzie chętni mogli wyjechać do Wisły, gdzie salezjanie mają swój ośrodek. Przywitali nas tam ks. Stanisław Lasak i ks. Leszek Leś. Wspólnie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i poznaliśmy historię powstania ośrodka.

Wieczorem tradycyjnie odbył się pogodny wieczór, podczas którego przy grillowanych pysznościach śpiewaliśmy i przedstawialiśmy naszą lokalną kulturę. Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

W niedzielę wysłuchaliśmy konferencji ks. Stanisława Koniora SDB – Rzeszów „System prewencyjny ks. Bosko: rozum, religia, miłość”. Rozum – naturalny sposób odniesień do rzeczywistości. Religia – zaszczepienie tzw. bojaźni Bożej: Bóg Cię kocha, Bóg cię widzi, opiekuje się każdym człowiekiem z osobna. Miłość – człowiek powinien czuć, że jest kochany.

Zakończeniem dni skupienia była Msza św., której przewodniczył ks. Emil Midura, a słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Oskwarek. Jezus nie oczekuje od nas taniego poklasku, tylko oczekuje od nas miłości, ten kto kocha naprawdę, w imię miłości potrafi przyjąć krzyż, jest to dowód autentycznej miłości. Krzyż jest znakiem zbawienia, znakiem wiary i prawdziwy chrześcijanin nie zdejmie go ze ściany i nie usunie ze swojego serca i życia. Wziąć krzyż, to ochotnie przyjmować przeciwności i umartwienia, nawet te drobne codziennego życia. „Bogu serce, ludziom uśmiech, a sobie krzyż”.

W dniach skupienia wzięło udział ok. 50 salezjanów współpracowników i 8 księży delegatów oraz goście z Odessy wraz z ks. Cezarym Czerwińskim. Składamy serdeczne Bóg zapłać ks. kustoszowi Stanisławowi Oskwarkowi za jak zwykle serdeczne przyjęcie, księżom prelegentom za przygotowanie konferencji, księdzu Marcinowi Kaznowskiemu oraz naszemu koordynatorowi Janowi Rykowi za zorganizowanie dni duchowości salezjańskich, z których wróciliśmy ubogaceni duchowo.